Doğum
Sevgili yeni doğum yapmış anne, sana bazı önerilerimiz var: Biraz dinlen, evle ilgili sorumluluklarını azalt, uyu uyu, ver bebeğini biraz akıl verenler sallasın.. Aldırma… Sen elinden geleni yapıyorsun, bırak, hadi git duşunu al, saçlarını tara, en sevdiğin kıyafetlerin birini seç ve dinlenecek bir köşe belirle.. :)

Yeni doğum yapan her kadının ara sıra okuyup, kendine ve zaman zaman etrafına hatırlatması gereken bilgiler…
1. YAVAŞTAN AL: Sakinleş. Bebeğin; yeni dünyaya panik ve çıldırmış gibi davranan bir annenin kollarında alışmak durumunda kalmasın. 

2. Evle ilgili SORUMLULUKLARINI AZALT. Lütfen bir süre sadece anne ol. Bırak çamaşırlar o gün ütülenmesin veya dolabın üstü tozlu kalsın. Eve misafir gelenler dahil o gün ne yemek istediklerini kendileri düşünsünler.

3. UYU. UYU. UYU. Bulabildiğin ilk fırsatta, kısacık da olsa UYU. Bebeğin gözünü kapattığı anda sen de kapat gözlerini. ‘Benim hiç hayatım kalmadı’ diye ağlayacağına UYU. Bak nasıl enerji depoluyorsun ve sütün artıyor!!!

4. Her türlü YARDIMI KABUL ET. Bebeğini ver yarım saat bir arkadaşına, annene, komşuna. İlk başlarda herşeyi kendin yapmak isteyebilir, vicdan azabı duyabilirsin. Ama mutlaka yardım al. Onlar sallasın biraz da. Git sıcacık bir banyo yap. Cildine krem sür, saçlarını tara. Kadın gibi görün. Sonra aynaya bak. Tazelendiğini gör. Anne olmanın gizli yetenekleri ve güçleri ortaya çıkardığına inanıyorum, tabii artık beyninize hayatınızın sonuna kadar sizinle devam edecek endişe modülü de eklendi. Bu modülle barışık yaşa ve yardımlara açık ol..

5. Bebeğin ASLINDA AĞLAMIYOR. Ağlıyor olabilir,  başka türlü derdini nasıl anlatacağını bilmediği için ağlıyor. O yüzden yeni doğan bebeğin her ağladığında lütfen onu kollarına al. ‘Kucağına alma, alışır’ diyenlere kulak asma. Tüm bebeklerin en çok ve öncelikle ihtiyaç duyduğu şey annesinin şefkatli kolları. Sırf senin kokuna ihtiyacı olduğu için bile ağlıyor olabilir. Çünkü onun kendini güvende ve sevildiğini hissettiği tek yer senin kolların.

6. Hem kendinden hem de bebeğinden fazla bir şey bekleme. DURUMU KABULLEN: Sen yorgun, yeni, acemi, amatör bir annesin, o da henüz nerede bile olduğunu anlayamayan bakıma muhtaç bir küçük bebek. O dünyaya, sende onunla yeni başladığın hayatına adapte olmaya çalışıyorsun. En çok da bu çocuğu neden ağlatıyorsun lafına aldırma. Eziyet etmek için getirmedik ya dünyaya! Doğum yapan anneler Bu haktan haberiniz var mı

7. Etraftan gelen eleştirileri veya bebek karşılaştırmalarını DİNLEME. Her bebek farklıdır. Onlarınki koydun mu deliksiz 10 saat uyuyor olabilir. Olsun senin bebeğin de eminim hem çok iştahlı hem de zeki olacak. İlk senin meleğin ayaklanacak… Kimse bebeğinin olumsuzluklarını paylaşmaz. Hep iyileri söylerler. Deliksiz uyurlar hep, boyları kiloları ortalamanın hep üstündedir. Çok usludurlar, çok zekidirler aman aman aman… iştahsızlıklardan, ağlama krizlerlerinden, gaz çıkaramadıkları için sabahladıklarından falan kimse bahsetmez. O yüzden senin moralini bozacak sözlere kulağını tıka ve bu tip insanları da bir süre kendinden ve hayatından uzak tut.

8. ALDIRMA. Herkes ama herkes.. mutlaka yaptıklarına kusur bulabilir. Fikirlerini gelenek dışı, gereksiz vb. görüp ağız burun kıvırabilir. Muayenehanesinde ağzından kerpetenle laf aldığınız bir doktor, yolda sizi durdurup bu bebeğin kafasında neden şapka yok diye hesap sorabilir, tentesi çekilmiş bebek arabasıyla sahilde gezerken bu çocuğu neden rüzgardan korumuyorsun diyen  (koşuyor numarası yapan) bir çifte laf anlatmak zorunda kalabilirsin, yenidoğan aknesini unutup, aa bu bebeği nasıl isilik  ettin bu mevsimde diyenlere kadar bir sürü kişiyle karşılaşacaksın. Ben kimisini duymazdan geldim, doktora ben üşümezsem bebeğimde üşümez dedim ama çoğunluk cevabım şudur, iş yapana herzaman akıl verenler, yol gösterenler çıkar, alın buyrun sallayın iki kere.. bakın.. kolaydı sanki bebek bakmak.. :) Ama memlekette akıl vermek bedava.. Bu ülkede herkes danışman olmak ister.. Çok az insan senin gibi bu işin amelesi olayım der.. İş yapanın akıl vereni çok olur.. el vereni yardım edeni varmı dersen hepsi ortadan kaybolur.. Bu arada sana yardıma gönüllü bir tek melek anneciğin olacak, biliyorum hormonlar seni bunaltıyor ama annene iyi davran ve annenin desteğinden mahrum kalma.. çalışan ve doğum yapan anneler yardım

9. Bebeğinle ilgili tekrar eden durumlara dikkat et. Aaa hayatım bu bebek hep uyusun istiyorsun bırakda saat 16:00 ile 23:00 arası ağlasın. Nasılsa gece uyuyor.. diyenlere aldırmayıp, tekrar eden durumları doktorunuzla paylaş.. Ben bu sayede bu tekrar eden durumun benim bebeğimin devamlı uyumasını istememden değil, bebeğimin yaşadığı fizyolojik sorundan kaynaklandığını öğrendim. ŞÜPHECİ olmaya devam.. Sizi evhamlı sayanlara aldırmayın..!! Onlar çocuk bakmayı unutmuş..

10. Göğüs ucu yarasını dert etme. Tedavi önerileri için yazıma gözat

11. ŞÜKRET. Bir çocuk sahibi olabildiğin için.  yeni dogum yapmış anneye yardım

12. DUA ET. Sağlıklı, mutlu, şanslı olması ve iyilerle karşılaşması için. yeni doğum yapmış Anneler, gelin beraber bebişlerimizi büyütelim:)

Unutmayın! Hepsi geçecek… Geriye tatlı anılarınız kalacak. Gerildiğinizde kendinize geçeceğini hatırlatın.. Geçecek. Ve bir daha o günler geri gelmeyecek… Evet o küçücük beden büyüyücek ve siz fena özleyeceksiniz. Gerildiğinizde de onun o minik pamuk ellerine kollarına bakın, sizi çok yoran meleğinize benim için bir öpücük kondurun.. Allah ne güzel yaratmış değil mi meleğinizi… O ne güzel ağız burun yarabbim… Evet bu yazının üstünden 5 sene geçmiş ve ben o pamuk ellere, kollara, o minik burunlara doyamamışım..

*13. YENİ DOĞUM YAPMIŞ ARKADAŞINI ZİYARETE GİDEN ARKADAŞ BU MADDE SANA; Yeni doğum yapmış annenin ruh hali malum. Eve hapsolmuş, çok ve ani değişmiş bir hayat, zaman zaman ya da epeydir canı acıyan arkadaşını evinde değil de dışarıda bir yerlerde vakit geçirmek için ikna et, biraz arkadaşını dışarı çıkar, hava alsın, kadrajı değişsin..  Eğer bebeği tutmayı becerebilirsen, bilmiyorsan önce anneden öğren sonra uygula ve bebeği biraz sen tut oyala, arkadaşın birazcık nefes alsın. Yeni doğum yapmış arkadaşın sana terslenirse dertlenme, arkadaşında hep böyle kalmayacak, duruma ver geç… Senin de bir bebeğin olduğunda bu verdiğin desteği arayacağını bilmeni isterim. Arkadaşlar böyle günler için, arkadaşının daha iyi bir gün ya da saatler geçirmesini, daha iyi hissetmesini istemez misin? O zaman arkadaşını biraz el ver, nasihat verme, geçer deme, el ver, destek ver… hadi bakiyim :)

*14. TAZE BABA BU MADDE SANA; Lohusalık dönemi, sevgili eşinin doğum sonrası toparlanmaya çalıştığı, süt vermek için üretime geçen vücudunun salgıladığı hormonlar güzel eşinin zihnini karıştırarak, düşünme şeklini bozup kaygılarını da artıran bir süreç. Yeni doğum yapmış anne, yorgun ve iyileşerek minik meleğinize yetmeye çalışıyor. Kendini ikinci plana itilmiş, yalnız kalmış hissedebilirsin. Yeni anne eşin ise, senden ruhen ve fiziken çok daha fazla bocalama ve alışma döneminde. Doğum yaraları, emzirmeden kaynaklı göğüs ucu çatlakları… Açık yaralarla normal hayata geçmeye çalışan bir savaşçı senin güzel eşin. Bu sancılı süreçde yeni doğum yapmış eşin garip, kırıcı sözler söyleyebilir. Durup dururken ağlayan, itham ederek şikayet eden ve aşırı kuruntulu, panik birini karşında bulabilirsin. Sevgili eşin yeni hayatına adapte olmakla meşgul, sana düşen ise tam destek vermen. O eskidenmiş erkek adam iş yapmaz… O dedelerimizin çağında gencecik yaşta anne olup lohusa depresyonu ile yokolan kaybolan nice annelerin istatistiği tutulmamış. Gene başlama eskiden kadın tarlada doğurup, tarlada çalışmaya devam edermiş masalına. O bir masal.  Lohusa depresyonuna teslim etme eşini, güven ver her daim yanında olduğunu hissettir. Her tür konuda el ver, yardım et. Ev işlerini uzun süreli devral, ev işlerini eşinden bekleme. Hem bebeğinin hem senin, sakin, daha az yorulmuş ve psikolojik olarak daha az konuya yetişme paniği yaşayan bir anneye ihtiyacınız var. Hadi sıva kolları, evde birikmiş temizlik, bulaşık ve yemek işleri bekler… Şaka yapmıyorum elbette..

Meleğinizle harika bir ömür geçirmenizi dileriz,
Samsun Ordu Karayolu 14.Km No:1 Tekkeköy | SAMSUN
+90 362 266 5055
+90 362 256 0101 (fax)
bilgi@pedobebek.com.tr