Bebeğinizle İletişim
Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

Hiçbir zaman erken değil

Çocuğunuz konuşamasa da doğduğu andan itibaren sizinle iletişim kurmak için çabalar. İletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimleri; sizinle göz kontağı kurmaya çalışması, bakışlarınız takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi olarak sıralanabilir.

Siz de bebeğiniz bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.

Bebeğinizle konuşun. Onun tepkilerini seyredin ve cevaplarını bekleyin. Onun tepkilerini bilmek bebeğinizle daha sonra kurmak isteyeceğiniz iletişim için size yardımcı olacaktır, unutmayın. Bebeğinizin vücut dilini anlamaya çalışın, ellerini ve kollarını her sallayışında size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

Bebeğinizin hareketlerini takip edin. Ona bütün dikkatinizi verin ve çıkardığı en ufak sesi bile duymaya çalışın, size verdiği cevapları en ince noktasına kadar anlamaya özen gösterin. Bu davranışlarınızla bebeğinize iletişim becerilerini öğretmiş ve yaşadığı dünyayı nasıl anlaması ve nasıl yorumlaması gerektiğini ona öğretmiş olursunuz. Bebeğiniz beslenmesini tamamladıktan sonra onunla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz, çünkü beslenme sonrası periyodu bebeğinizin kendini rahat ve hazır hissedebileceği en ideal anlardan biridir. Fakat bu konuda endişelenmeyin, çünkü birçok anne ve baba iletişim için ideal anları içgüdüsel olarak da bulabilme yeteneğine sahip!

Ağlamanın bebeğinizin dil gelişimi için çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın. Bebeğiniz konuşmaya geçmeden önceki dönemde ancak ağlayarak kendi ihtiyaçlarını karşısındakilere iletebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz ağlarken ona kısa zamanda cevap vermeniz bebeğinizin size güven duymasına ve bağlanmasına yardımcı olacaktır. 

Erken Dinleme ve Konuşma

Yıllar önce bebeklerin yeterince iyi duyamadıkları ve göremedikleri düşünülürdü. Ancak bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor. 

Bebeğinizi dinlemek, bebeğinizle gittikçe geliştirdiğiniz ilişkinizde çok önemli bir role sahip. İlk günlerde sadece ağlamak olarak gördüğünüz bir aktivite ilerideki günlerde “ben açım” veya “ ben yalnızım ve ilgini istiyorum” anlamına gelebilir. Bebeğinizi iyi bir şekilde dinler ve ne demek istediğini anlayabilirseniz onunla kuracağınız iyi bir ilişkinin temellerini atmış olursunuz. 

Bebeğinizle Konuşma İpuçları...
Önemli Tavsiye
Samsun Ordu Karayolu 14.Km No:1 Tekkeköy | SAMSUN
+90 362 266 5055
+90 362 256 0101 (fax)
bilgi@pedobebek.com.tr