Yeni Doğan Bakım
Bebek Cildi Bakımı
Bebeğinizin cildinden daha mükemmel bir şey var mı? Kendinizi ona dokunmak ve okşamaktan alamazsınız. Bebeğiniz de bundan sizin kadar keyif alır.

Bu hassas cildi zararlı etkilerden korumak bir ebeveyn için önemli bir görevdir. İşte bilmeniz ve yapmanız gerekenler bunlardır.

    Yumuşak Dokunuş
Bebeğinizin cildi etkileyici yumuşaklık ve pürüzsüzlükte olsa da, aynı zamanda sağlam ve dayanıklıdır. Cilt vücudun en büyük organıdır; bir grup hücrenin bir araya gelerek oluşturduğu ince ama güçlü bariyerdir. Cilt kendini yaşam boyunca sürekli olarak yeniler; hatta, yenileme süreci doğumdan önce başlar.

Yine de, yenidoğanın cildi başlangıçta mükemmellikten uzaktır. Özellikle el bilekleri, dizler ve ayaklar etrafında doğumdan sonraki birkaç günde önemli oranda soyulma, kızarma veya dökülme olması sizi endişeye sevk etmemelidir. Tüm bunlar normaldir.

Bebeğinizin cildi ilk birkaç hafta içinde dolarak genişler ve daha pürüzsüz hale gelir.

    Nemlendiriciler
Bebeğinizin cildini sağlıklı tutmak için doğan yumuşaklığı ve gücünü korumanız gereklidir. Bebeğinizin cildi soyulursa dahi nemlendiricilerin kullanılması yararlı olabilir.

Mineral yağ veya saf vazelin gibi bileşenlerin olduğu kokusuz ürünler alabilirsiniz. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa sağlık uzmanınız ile görüşebilirsiniz.

Hangi ürünü seçerseniz seçin buna bağlı kalın, böylece bebeğinizin cildinin, çeşitli ürünlerdeki farklı bileşen karışımlarına yeniden uyum sağlaması gerekli olmaz.

    Bebeklerin güneşten korunması
Tüm yaştaki bebekler doğrudan güneş ışığından uzakta kalmalıdır. Bir bebek bulutlu günlerde dahi 10 ila 15 dakika gibi kısa sürede güneş yanığı yaşayabilir. Amerika Pediyatri Akademisi yakın tarihte bebekler ve güneş kremine dair politikasında değişiklik yapmıştır. Artık, bebeklerde az miktarlarda güneş kreminin birçok risk barındırabileceğine dair hiçbir kanıt olmadığını söylemektedir. Koruyucu giysiler veya güneşten kaçınmanın yerine güneş kremine güvenmemek en iyi çözümdür. Bebeğinizin yüzü, elleri ve ayaklarını korumak için güneş kremi kullanabilirsiniz.

    Bebeklerin Tırnak Bakımı - cildi çizilmelerden koruma
Bebeğinizin minik el tırnakları çok ince ve keskindir, şaşırtıcı biçimde hızla uzar! Onları haftada iki kez gibi sık biçimde kesmeniz gerekebilir.

Bu önemlidir, çünkü yenidoğanlar kendi tırnaklarıyla yüzlerini çizebilirler.

Tırnak bakımı için ipuçları     Pipi cildinin bakımı

        Sünnet:
Yenidoğan oğlunuzun sünnetinden sonra bakım yapmak, yapmanız gerekeni biliyorsanız zor değildir. İşlemden sonraki ilk hafta, pipisi oldukça kızarmış görünebilir ve sarı bir kabuk bağlayabilir.
Sünnet sonrası için ipuçları         Oğlunuz sünnet edilmemişse
Pipisini, tıpkı bebek bezi bölgesinin geri kalanındaki gibi, yumuşak sabun ve su ile yıkayın. Pipinin sünnet derisini geri çekmeye çalışmayın; genellikle üç yaşına kadar, adım adım kendiliğinden geri çekilir.

    Bebeğin Çamaşırlarını Yıkama için İpuçları
        Deterjan:
Bebeğinizin cildi yeni giysilerdeki kimyasallara ve çamaşırlar yıkandıktan sonra üzerlerinde kalan sabun ve deterjana karşı hassas olabilir. Bebeğin cildi hassastır ve özel bakıma ihtiyacı vardır, bu ipuçları koruma altında kalmasına yardımcı olur.


Bez Değiştirmek: Göbek bağı bakımı
Günümüzün modern tek kullanımlık ürünleri nedeniyle, bebeğinizin bebek bezinin ıslak olup olmadığını dokunarak anlamak neredeyse imkânsız olabilir. Başlangıçta, her emzirmeden ve her bağırsak hareketinden sonra altını değiştirmeyi planlamaya çalışın. Göbek bağı hala yerinde iken, bu bölümde oyuk olan bebek bezlerini kullanın (veya normal bir bebek bezini aşağı katlayın) ve altını değiştirirken göbek bağını mutlaka bir pamuk topu ya da pamuklu çubukla silin. 

        İşte bebeğinizin altını değiştirmeye yönelik birkaç yardımcı ipucu daha:

Eğer sık sık sızıntı yaşamaya başlarsanız sıradaki en büyük bebek bezi bedenine geçmenin vakti gelmiş olabilir.

        Bebeğinizin göbek bağına bakım uygularken bu kılavuzları göz önünde bulundurun.

Önemli bebek bakımı tavsiyeleri
Arkadaşlarınız ve aileleriniz size iyi niyetli tavsiyeler verse de bu yönlendirmelerin sizi yoldan saptırabilmesi de olasıdır. İşte, ebeveynlere yönelik, rahatça yok sayabileceğiniz, modası geçmiş üç tavsiye:

        1. Bebeğinizi çok fazla kucağa alırsanız şımarır.
Yenidoğanlar genellikle bir ihtiyaçları olduğu için ağlarlar. İster altını değiştirme, ister besleme ya da sadece sarılma amaçlı olsun, bebeğinizi yatıştırmak güvende olduğunu ve sevildiğini hissetmesine yardımcı olur. Bebeklerin şımartılması imkânsızdır. Hatta, altı aylık olmadan önce ihtiyaçlarını karşılamada ne kadar tutarlı olursanız, bebeğiniz hayatın ileri dönemlerinde o kadar az talepkâr olur.

        2. Bebeğiniz uykuda iken evi sessiz tutun.
Anlaşıldığı üzere, bebekler aslında rahimde geçirdikleri zaman nedeniyle arka planda ses duymaya alışkınlar. İsterseniz uyku zamanında elektrik süpürgesini çalıştırın. Makinenin uğultusu bebeğinizin uyumasını kolaylaştırabilir, o dinlenirken siz de biraz temizlik yapabilirsiniz.

        3. Bebeğiniz için sıkı bir emzirme programı hazırlayın
Eskiden, bebeklerin hastaneden çıktıktan sonra dört saatte bir emzirilmeleri gerektiği düşünülüyordu. İsteğe göre emzirmenin (bebek her acıktığında) bebeği şımartacağı, hatta bağırsak enfeksiyonu riskini artıracağına inanılıyordu. Öte yandan, birçok doktor artık bebeğinizin açlık ihtiyaçlarını karşılamada onun yönlendirmesine uymayı önermektedir.

Bebek bakımı tavsiyelerinde yıllar içerisinde kesinlikle değişiklikler olsa da, ebeveynlikle ilgili değişmeden kalan bir gerçek vardır: bebeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmak. Unutmayın: bebeğinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz!


Bez nasıl değiştirilir
Bebeğinize bebek bezi bağlamak başlangıçta bazen zorlayıcı görünebilse de ebeveyn olmanın besleme kadar önemli bir parçasıdır. Bebek bezi bağlamanın temel ilkelerine dair iyi bir bilgi sayesinde, bebeğinizi kuru, rahat, öğrenmeye, uyumaya veya oynamaya hazır tutabileceksiniz.
  1. Kullanılmış bebek bezini çıkarın ve bebeğin cilt katlarının aralarını Hassas Ciltler için Islak Havlu gibi nazik bir bebek bezi değiştirme amaçlı silme mendiliyle temizleyin. Daima önden arkaya doğru silmeyi unutmayın.
  2. Bebeği ayak bileklerinden dikkatlice tutarak kaldırın ve altına temiz bir bebek bezini kaydırarak koyun. Renkli işaretler önde, size dönük olmalıdır.
  3. Bebek bezini kapayın ve esnek etiketleri ne fazla sıkı ne de fazla gevşek olacak şekilde ayarlayın; bebek bezi ile bebeğin karnı arasına iki parmağınız rahatça sığabilmelidir.
          En İyi İpuçları:
Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır
Banyo yapmak hem siz hem de bebeğiniz için bağ oluşturma bir deneyim olabilir. Çoğu bebek banyo zamanını sever; işlerin yoluna girmesi için birkaç banyo gerekebilse de çok kısa sürede bu işte ustalaşacaksınız.

    Anneler için ipuçları
Yenidoğanınızın göbek bağı düşene kadar sabun banyosunu deneyin. Bu onun kuru tutulmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.
Göbek bağı bölgesi iyileştiğinde bebeğinizi doğrudan suya koymayı deneyebilirsiniz; bunun en kolay yolu, temiz bir havlu ile kaplanmış bir bebek banyosu, lavabo ya da plastik küvet kullanmaktır.

Ilık su kullanın. Fazla sıcak olmaması için önce dirseğinizle kontrol edebilirsiniz.

Bebeğinizi birçok kez tutmanız gerekeceğinden, el bezleri, sabun ve havluların kolayca erişebileceğiniz yerde olmasını sağlayın.

Banyodan sonra bebeğinizi yumuşak hareketlerle nazikçe kurulayın, cilt katlarının aralarını nazikçe kurulamayı unutmayın.

Bebeğiniz temiz ve kuru olduğunda yeni bir bebek bezi bağlayın, onu kaldırarak kucaklayın ve yeni banyodan çıkmış yenidoğanın harika kokusunu içinize çekin – dünyanın en güzel kokusudur.
Samsun Ordu Karayolu 14.Km No:1 Tekkeköy | SAMSUN
+90 362 266 5055
+90 362 256 0101 (fax)
bilgi@pedobebek.com.tr